Çağrı Merkezi: 0 552 439 82 41

Teslimat & İade

Teslimat & İade

TESLİMAT

Hangi Kargo Şirketi İle Çalışıyorsunuz?

Siparişleriniz Yurtiçi Kargo aracılığı ile sizlere ulaştırılmaktadır.

Kargom Ne Zaman Ulaşır?

Teslimatlar bulunduğunuz adresin il. ilçe, köy ve ya kasaba gibi, yerleşim konumunuza göre 1-7 gün arası değişiklik göstermektedir.

Ürünler Hangi Zaman Diliminde Teslim Edilir?

Siparişleriniz Yurtiçi Kargo tarafından Cumartesi, Pazar ve Resmi tatiller hariç 09:00 -18:00 arasında sistemde tanımladığınız teslimat adresine ulaştırılmaktadır.

Kargom Gelmiş Ama Adresimde Yoktum, Ne Yapmalıyım?

Siparişiniz ait olduğu kargo tarafından adresinize getirildiğinde, adresinizde bulunmamanız durumunda kargo yetkilisi siparişinizi en yakın şubeden alabileceğinizi bildiren bir not bırakmaktadır ve www.faviayakkabi.com'dan yetkili kişi sizi arayarak kargonuzun şubede beklediğinin bilgisini verir.

3 (üç) gün içerisinde şubeye giderek ürünü teslim almazsanız paketiniz kargo şirketi tarafından www.faviayakkabi.com'a iade edilir. Ürünü teslim almak için herhangi bir talebiniz tarafımıza ulaşmamış ise siparişinizin iptali gerçekleştirilmektedir. Teslimatla alakalı yaşadığınız kargo sıkıntılarını çağrı merkezimize iletebilirsiniz.

Kargo Firması İle Sıkıntı Yaşıyorum, Ne Yapmalıyım?

Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Hangi sebepten olursa olsun kargoyla alakalı yaşadığınız tüm sıkıntıları anında Çağrı Merkezimizi ... arayarak bilgilendirebilirsiniz.

Bulunduğum Yerde Kargo Firması Yok. Siparişlerimi Nasıl Teslim Alacağım?

Türkiye'nin her noktasına ürün teslimatı yapılabilmektedir. Bulunduğunuz yerde kargo acentesi mevcut değil ise Mobil Bölgelerden belirli günlerde ürünlerinizin teslimatı gerçekleştirilir.

Kargomu Teslim Almadım Tekrar Sipariş Oluşturabilir Miyim?

Kapıda ödeme seçeneği ile teslim alınmayan siparişiniz bulunduğunda, sistem tarafından engellenerek sadece kredi kartlı sipariş seçeneği tarafınıza sunulmaktadır.

 

İADE VE DEĞİŞİM

Siparişimdeki Ürün ya da Ürünleri Nasıl İade Edebilirim?

Eğer sipariş ettiğiniz ürün ya da ürünlerden tam anlamıyla memnun kalmadıysanız, ürünleri teslim aldığınız tarihten itibaren 14 iş günü içerisinde iade edebilirsiniz.
İade sürecinde ürünlerin kullanılmamış olması ve orjinal paketleri ve ürün barkodları üzerinde olmak koşulu ile iadesi gerekmektedir. 
İade gönderilen tüm ürünlerin yanında varsa, siparişin bir parçası olarak gönderilen ücretsiz ya da promosyon ürünler de iade edilmelidir.
İade işlemini gerçekleştirmek için ürünler ile birlikte size iletilen iade formunu dikkatlice ve eksiksiz doldurup geri göndermeyi unutmayınız.
Paketin sağlamlığından ve su geçirmeyeceğinden emin olunuz. Paket bize ulaşıncaya kadar müşterinin sorumluluğu altındadır.

İade paketinizi aşağıdaki anlaşmalı olduğumuz kargo firmalarından biri ile anlaşma cari kodu üzerinden kargo ücretinin ödemesini yapmak koşulu gönderi yapabilirsiniz.

Siparişimdeki Ürünleri Hangi Şartlarda İade Edebilirim?

Siparişinizdeki ürün yada ürünleri iade etmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekmektedir. Aksi Taktirde iade talebiniz kabul edilmeyecektir.

  • İadenizi siparişinizi teslim aldıktan 14 iş günü içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir.
  • Ürün ya da ürünlerin kullanılmamış olması gerekmektedir.
  • Ürün ya da ürünlerin etiketleri kesinlikle ürün üzerinde ve zarar görmemiş durumda olmalıdır.
  • Ayakkabılar kesinlikle dışarıda giyilmemiş olmalı, herhangi bir kir izi ya da yıpranma olmamalıdır.

İade Etme Süresi Kaç Gündür?

Eğer sipariş ettiğiniz ürün yada ürünlerden tam anlamıyla memnun kalmadıysanız, ürünleri teslim aldığınız tarihten itibaren 14 iş günü içerisinde iade edebilirsiniz.

İade Kargo Masraflarından Kim Sorumlu Olacaktır?

Üründe firmamızdan kaynaklı herhangi bir kusur, ayıp ürün durumu mevcut değil ise anlaşmalı olduğumuz kargo firmalarının cari kodları üzerinden yaptığınız gönderilerde ... TL bir kargo ücreti bedeli yansıyacaktır. Ayıplı ve hatalı ürün gönderimlerinde kargo masrafları firmamıza aittir.

Kapıda Ödeme İle Yaptığım Siparişi Nasıl İade Edebilirim?

Faturanızın alt bölümünde yer alan iade formunu eksiksiz doldurmanız ve ürünlerle birlikte geri göndermeniz gerekmektedir. IBAN numaranızı ... numaralı müşteri hattımızdan ulaştırabilir ya da info@faviayakkabi.com mail atabilirsiniz.

İade Ettiğim Ürün/Ürünlerin Geri Ödemesi Ne Zaman Yapılacak?

Depomuza ulaşan ürünlerin iade politikamıza uygunluğu incelendikten sonra, en geç 7 iş günü içerisinde para iadeniz ödeme şeklinize göre kredi kartı ile yaptıysanız kredi kartınıza kapıda ödeme yaptıysanız bizimle paylaşmış olduğunuz IBAN numaranıza yapılacaktır.
Kredi kartı iadelerinde kartınıza iadenin yansıması bankanıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Eğer iadeniz hakkında hala şüpheleriniz var ise lütfen info@faviayakkabi.com mail adresimize talebinizi iletin ya da ... müşteri hizmetlerimizi arayınız.

Not : Kredi kartı ile yapılan alışverişler de para iadenizin tekrar kartınıza yansıması 1-3 iş günü tahmini işlem süresi gerçekleşebilir. (Kartınızın bankasına göre bu süre değişkenlik gösterebilir.)

Banka kartı debit kart ile yapılan alışverişler de para iadenizin hesabınıza yansıması 7-14 iş günü tahmini işlem süresi gerçekleşebilir. (Kartınızın bankasına göre bu süre değişkenlik gösterebilir.)

Yanlış ve Kusurlu Ürün Gönderiminde Ne Yapmalıyım?

Kusurlu veya yanlış ürün gönderimi durumunda lütfen siparişinizi anlaşmalı olduğumuz kargo firmasından anlaşma cari kodu ile karşı ödemeli olarak iade gönderiniz. Siparişi ödeme şeklinize göre para iade talebiniz işleme alınacaktır.

Beden ve Ürün Değişimi İçin Ne Yapmam Gerekli?

Siparişinizdeki beden sorunu olan ürün ya da ürünleri anlaşmalı olduğumuz kargo firmaların anlaşma cari kodları ile gönderi ücretini ödemek koşulu ile tarafımıza gönderi yapabilirsiniz..Dilerseniz kendiniz sipariş oluşturabilir ya da 0552 327 84 43 müşteri hizmetlerimizi arayarak değişim siparişinizi oluşturabilirsiniz.